Prefabrik Yapı Nedir?

Prefabrik yapılar ; parçaları fabrikalarda hazrılanarak montaj edileceği yere bu parçalar gönderilerek ve orada planlamaya göre parçalarının birleştirilmesi ile yani montajının yapılmasıyla ortaya çıkan yapılardır.

Prefabrik_SmartPrefabrik_Örnek

Prefabrik Yapı Avantajları

Prefabrik yapılar modüler yapıda olmasından dolayı kurulumu kolaydır ve bu nedenle teslim süresi de kısadır.

Prefabrik yapıların malzemeleri fabrikasyon üretim olduğu için kurulum pratikliği ve daha kaliteli ürünlerin oluşmasını sağlar.

Prefabrik yapıların isteğe göre oluşturulabilmesi örneğin, tasarım, çatı kaplama malzemesinin ve duvar kaplama malzemesinin ham madde özelliğinden yapının rengine kadar, birbirinden farklı, zengin imkanların oluşturulmasına zemin hazırlar.

Çevre kirliliğine herhangi bir katkısının bulunmaması ve çarpık kentleşmenin önüne geçebilmesi betonarme yapıların kötü görüntüsünü ortadan kaldırması dolayısıyla prefabrik yapılar günümüzde çok talep görmektedir.

Prefabrik yapıların malzeme özellikleri dolasıyla ısı ve ses yalıtımı diğer yapılara göre çok daha üst düzeydedir.

Prefabrik evlerin ömrü ne kadardır?

Prefabrik yapıların ömrü çeliğin dayanıklılığı nedeniyle en az 60 ile 100 yıl arasında değişmektedir. Prefabrik dendiği zaman genel kanı olarak insanlarımızın aklına basit yapılar olarak kazınmış. Fakat prefabrik yapılar hangi teknikle üretilirse üretilsin uzun ömürlü ve her koşula uygun olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanıp imal edilmektedir.

Prefabrik yapılarda çelik, çimento yongalı levhalar ( betopan-fibercement ) kullanılır.Prefabrik yapılar sağlamdır. Ses ve ısı yalıtımları üst düzeydir.Depreme, yangına vb. afetlere dayanıklıdır.Aynı zamanda press tekniği kullanılarak betondaki hava boşluklarını alarak prefabrik yapıların yoğunluğu arttırılır.Bu yöntemde betonun su emilim oranını azaltarak donma ve çözünmede deformasyonu engellemektedir daha sayılmayacak.

SmartPrefabrik_iskelet foto